Ekonomska demokracija in lastništvo zaposlenih
Zadruge so alternativa klasičnemu korporativnemu upravljanju gospodarskih družb. Z različnimi oblikami vključevanja delavcev v odločitve podjetja že več kot 200 let poskušajo vzpostaviti most med delom in lastništvom. Z združevanjem posameznikov v večje enote in skupnim nastopom na trgu zadruge poskušajo kljubovati monopolom in družbeni škodi, ki jo ti povzročajo.
Različne oblike zadrug imajo po svetu merljivo pozitivne učinke na lokalna in nacionalna gospodarstva z ustvarjanjem kvalitetnih delovnih mest z visoko dodano vrednostjo.
Preberi večPlatformna ekonomija
PLATFORMNA EKONOMIJA – POT V DIGITALNO SUŽNJELASTNIŠTVO ALI ZGODBA, KI JO LAHKO S PAMETNO ZAKONODAJO PRETVORIMO V ZGODBO O USPEHU? Potreba po oblikovanju nove družbene pogodbe in ekonomske demokracije je neizbežna.
Razvoj tehnologije praviloma prinaša večjo učinkovitost, na račun katere nastajajo prihranki, a se hkrati s tem tudi korenito spreminjajo delovni procesi in vplivi teh procesov na okolje, v katerem ti potekajo, spreminja pa se tudi delitev prihodkov ter delež prispevanih sredstev v delovnem procesu med delavci in delodajalci.
Preberi več