Dolgotrajna oskrba
Nihče ne želi preživeti starosti v tujem okolju. Zagotovili bomo dostojno oskrbo v skupnosti in sistemsko podporo družinam.
Ljudje, ki potrebujejo skrb drugih, želijo živeti doma. Pogosto se po nepotrebnem ali prezgodaj znajdejo v institucionalni oskrbi, saj je oskrba na domu in v skupnosti nezadostna, bližnji pa se težko spopadejo s težkimi razmerami. Demografske spremembe povečujejo potrebo in pomen družinske oskrbe, vendar se neformalnim negovalcem še vedno posveča premalo pozornosti in podpore.
Preberi večRevščina starejših
Lotili se bomo revščine starejših Staranje prebivalstva je tudi v Sloveniji proces, ki se mu ni in ne bo mogoče izogniti.
Z upadanjem števila oz. s preskromnim številom rojstev, z daljšanjem življenjske dobe in z upočasnjevanjem umrljivosti se spreminja starostna sestava prebivalstva: zmanjšuje se delež otrok(0–14 let), povečujeta pa se delež delovno sposobnega prebivalstva (15–64 let) in delež starejših(tj. oseb, starih 65 let in več). V Sloveniji tristebrni pokojninski sistem pretežno sloni na prvem pokojninskem stebru, ki ga upravlja ZPIZ (Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje).
Preberi večStabilen sistem poštenih pokojnin
Pokojninski sistem v Sloveniji je, milo rečeno, slab. Je nerazumljiv za širšo javnost in dolgoročno finančno nevzdržen. Delovni upokojenci niso ustrezno nagrajeni. Bodoči upokojenci niso seznanjeni z višino njihove prihodnje pokojnine.
Sedanji pokojninski sistem je dolgoročno finančno nevzdržen. Glavni razlog je pričakovani demografski razvoj: število prejemnikov pokojnine se veča, medtem ko se število delavcev, ki prispevajo v sistem, manjša. Višina nekaterih starostnih pokojnin je pod pragom revščine. Tako obstajajo ljudje, ki so kljub temu da so vse življenje pravilno plačevali prispevke v pokojninski sistem, v nevarnosti dohodkovne revščine.
Preberi več