Energetski viri in učinkovita raba energije
Učinkovita raba energije je eden od pogojev trajnostnega razvoja
Tehnološki razvoj, digitalizacija, obnovljivi viri, električna vozila, ogrevanje s toplotnimi črpalkami ter čedalje boljša razvitost Slovenije imajo za posledico povečevanje porabe električne energije. Zmanjševanje onesnaževanja pri ogrevanju s tradicionalnimi energenti je učinkovito mogoče doseči z uporabo toplotnih črpalk, ki pa za svoje delovanje zahtevajo električno energijo. Zavzemamo se za trajnostno, pregledno in varno dolgoročno oskrbo z energijo. Pri tem je nujno tako pri gospodarstvu kot vseh prebivalcih spodbujati energetsko učinkovitost in učinkovito rabo energije.
Preberi večGozd je orodje v boju zoper podnebne spremembe
Gozd je lahko eno naših najmočnejših orodij v boju zoper podnebne spremembe Slovenski gozdovi so ogroženi. Njihovo gospodarsko izkoriščanje je potrebno omejiti in postopoma širiti gozdne rezervate.
Gozdni rezervati obsegajo le 0,8 % površine slovenskih gozdov, pred človeškimi posegi pa je povsem zaščitenih le 0,04 %. Pragozdovi so zadnji koščki še zares neokrnjene narave in so izjemno pomembni za opazovanje razvijanja ekosistemov ter prihodnje načrtovanje konzervacije in obnove gozdnih habitatov.
Preberi večPrepoved hidravličnega lomljenja
Popolna prepoved pridobivanja plina s hidravličnim lomljenjem in skladiščenja odpadne vode v geoloških plasteh Čeprav bi nam hidravlično lomljenje prineslo kratkotrajne finančne koristi in ugoden plin, sta škoda za okolje in rizičnost procesa enostavno preveliki.
Fosilna goriva, med njimi tudi zemeljski plin, ne morejo biti energenti prihodnosti.
Pridobivanje plina s hidravličnim lomljenjem poteka tako, da se v geološke plasti vbrizga velika količina vode, pomešane s kemikalijami, ki ob izčrpanju za seboj pusti pot, skozi katero lahko plin, razpršen po geološki plasti, uhaja na površje.
Preberi večRudarjenje na zaščitenih območjih ni sprejemljivo
Si želite odpiranj novih rudnikov litija na zaščitenih območjih narave? Mi si jih ne, a na žalost je veliko odločevalcev nasprotnega mišljenja.
Evropski parlament je sprejel amandma, ki bi utegnil na široko odpreti vrata rudarjenju na zaščitenih območjih Nature 2000.
Evropska komisija je ustvarila seznam za gospodarstvo kritičnih surovin, ki bi jih v prihodnosti lahko primanjkovalo. Večinoma gre za redke kovine, za dobavo katerih je Evropska unija skoraj popolnoma odvisna od uvoza.
Preberi večSežigalnice
Sežigalnice kot orodje trajnostnega upravljanja z najbolj problematičnimi odpadki Sežig pod strogo reguliranimi pogoji, skupaj z varnim skladiščem odpadnega pepela, je najbolj trajnostna rešitev za upravljanje s komunalnim blatom.
Področje upravljanja z odpadki je v Sloveniji izredno slabo urejeno, za odvoz odpadkov plačujemo velike zneske. Sistem sledenja, ali se odpadke, ki jih zunanjim izvajalcem prepustijo javne službe, res odloži na okoljsko sprejemljiv način, pa je neučinkovit. Hkrati nastajajo velike deponije embalaže, ki so že nekajkrat zagorele.
Preberi večTrajnostni promet in mobilnost
Promet predstavlja v Sloveniji enega od večjih onesnaževalcev okolja, to moramo urediti.
Slovenija se uvršča med tranzitno najbolj obremenjene države, skozi katero sta speljana dva evropska koridorja, ki povezujeta evropski kontinent. Za razliko od dobre cestne infrastrukture je železniška infrastruktura potrebna korenite prenove in nadgradnje skladno z kohezijsko politiko EU.
Z investicijami v boljšo in predvsem hitrejšo železniško infrastrukturo ter selitvijo tovornega prometa na železnice rešujemo tudi probleme časovno odvisne preobremenjenosti cestne infrastrukture in reševanje prometnih zastojev, kar posledično pomeni tudi večjo prometno varnost.
Preberi večUvedba univerzalne pravice do popravila
Zares lastimo si le tisto, kar lahko popravimo.
Zaradi želje po čim večjem dobičku nekateri proizvajalci izdelke namerno snujejo tako, da jih je čim težje popraviti oziroma, da se potrošnike prisili v uporabo dragih licenciranih serviserjev. To prizadene tako gospodinjstva kot tudi podjetnike in kmetovalce, ki se jim onemogoča samostojno popravilo naprav in delovnih strojev, ki so jih že kupili.
Hiperprodukcija hitro pokvarljivih izdelkov ima škodljive učinke na naše okolje, saj nas zasipa s stotinami ton nevarnih odpadkov, kot so odslužene baterije in deli elektronike.
Preberi večZmanjšanje količine odpadkov s krožnim gospodarstvom
Preplavljeni smo z odpadki. Material, ki bi lahko še bil uporaben gnije na odlagališčih. Zmanjšajmo količino odpadkov, reciklirajmo in preklopimo na krožno gospodarstvo!
Recikliramo in kompostiramo le del komunalnih odpadkov. Tudi do polovica mešanih komunalnih odpadkov je biološko razgradljivih. Te odpadke bi lahko kompostirali in jih uporabili za gnojenje tal, ki nimajo dovolj hranil.
Nizke stopnje recikliranja povzročajo veliko količino odpadkov. Uporabne materiale odlagamo in sežigamo, osnovne surovine, ki jih imamo na deponijah v izobilju pa po nepotrebnem rudarimo.
Preberi večDigitalizacija za moderno informacijsko družbo
Z digitalizacijo bomo Slovenijo popeljali v moderno informacijsko družbo Informacijska družba bo omogočila trajnostni razvoj in materialno blaginjo vsem prebivalcem Slovenije.
Digitalizacija je ključna za bodoči razvoj Slovenije in prehod v moderno informacijsko družbo.
V politiki se o digitalizaciji veliko govori, vendar jo le malo kdo resnično razume. Različne interesne skupine in posamezniki s podporo politikov digitalizacijo zlorabljajo za prisvajanje javnega denarja.
Kratkoročne posledice so drage in neučinkovite javne informacijske storitve.
Preberi večŠolstvo in izobraževanje
Šolstvo in sistem izobraževanja potrebuje celovito prenovo. Trenutni šolski sistem temelji na 200 let starem modelu. Škoda, ki jo s tem povzročamo otrokom in mladostnikom ter posledično celotni družbi, je neizmerna.
Temeljni problem današnjega šolskega sistema je, da je bil ustvarjen za potrebe industrijske družbe. Družba se je v zadnjih stoletjih izjemno spremenila, model šolstva pa je ostal enak. Ob uvedbi obveznega osnovnega izobraževanja je bil cilj te institucije vzgoja marljivih prebivalcev, ki ne bodo preveč razmišljali ali spraševali, ter bodo pripravljeni dan za dnem opravljati enolično, ponavljajoče se delo.
Preberi več