Pravna država kot temelj svobode v družbi
Udejanjanje pravne države je eden glavnih ciljev naše politike in princip, ki usmerja naše delovanje
Pravno državo oziroma »vladavino prava« razumemo kot izvajanje državne oblasti na podlagi zakonov, skladnih z ustavo, z namenom zagotavljanja svobode, pravičnosti in pravne varnosti ljudi. Uresničevanje načel in institutov pravne države varuje posameznika in družbo pred samovoljo oblasti in v medsebojnih sporih.
Kako bomo okrepili pravno državo? Zgradili bomo nazaj, kar je porušila prejšnja oblast in še več
Preberi večSaniranje in ublaženje škode protikoronskih ukrepov
Sanirali in ublažili bomo škodo nastalo z nepremišljenimi protikoronskimi ukrepi Sprejemanje ukrepov z odloki in zloraba epidemije za zakonske spremembe, ki niso povezane z epidemijo, je zmanjšalo pravno varnost in povzročilo veliko družbeno škodo.
Epidemija je nedvomno napravila veliko družbeno škodo zaradi nepremišljenih in stihijskih ukrepov, neracionalnega in nenamenskega trošenje javnega denarja ter korupcije, zlorabe protikoronskih zakonov za urejanje zadev, ki nimajo zveze z epidemijo, porazne in žaljive komunikacija z ljudmi, itd.
Preberi večSprememba medijske zakonodaje
Sprememba medijske zakonodaje za neodvisno in profesionalno novinarstvo v javnem interesu Pravica do obveščenosti je ena od temeljnih človekovih pravic. Z vpletanjem politike na to področje, se ta pravica ukinja, saj objektivne informacije zamenjujejo polresnice in laži.
Lastništvo medijev je preveč skoncentrirano, saj si le nekaj medijskih hiš lasti veliko večino medijskega trga. Novinarji se zaradi strahu pred izgubo zaposlitve prepogosto odločajo za samocenzuro v skladu z željami lastnikov. Lastniki na mesta novinarjev radi zaposlujejo nekvalificirane ljudi, ki niso dorasli poslu.
Preberi večZaščita zasebnosti v dobi digitalizacije
Zasebnost je ključna za svobodno odločanje posameznika. Ob naraščujoči prisotnosti novih tehnologij v naših vsakdanjih življenjih se zasebnost pretvarja v dobrino z veliko kapitalsko in politično vrednostjo. Kljub dobri zakonodaji in temeljni človekovi pravici do zasebnosti, zagotovljeni z ustavo, so kršitve na tem področju pogoste.
Google spremlja, ocenjuje in določa hitrost tipkanja, postavljanje ločil, čakanje ali vzorce klikov uporabnikov interneta, pri čemer ustvarja niz podatkov o mislih, obotavljanju, občutkih in interesih uporabnikov.
Preberi večDigitalizacija za moderno informacijsko družbo
Z digitalizacijo bomo Slovenijo popeljali v moderno informacijsko družbo Informacijska družba bo omogočila trajnostni razvoj in materialno blaginjo vsem prebivalcem Slovenije.
Digitalizacija je ključna za bodoči razvoj Slovenije in prehod v moderno informacijsko družbo.
V politiki se o digitalizaciji veliko govori, vendar jo le malo kdo resnično razume. Različne interesne skupine in posamezniki s podporo politikov digitalizacijo zlorabljajo za prisvajanje javnega denarja.
Kratkoročne posledice so drage in neučinkovite javne informacijske storitve.
Preberi večMočan boj proti korupciji
S koruptivnimi posli naj bi si ljudje na položajih moči nezakonito prisvojil tudi do 3,5 milijarde evrov letno, kar je skoraj desetina vsega, kar se v državi ustvari.
Korupcija je zažrta v jedro slovenske družbe, na kar nakazujejo vsakoletne ankete o zaznavnosti korupcije, ki nas redno uvrščajo v sam svetovni vrh.
Zdi se, kot da korupcijske afere, ki redno pretresajo slovenski politični prostor, na tej točki več nikomur ne pridejo do živega.
Preberi večTransparentne javne finance
Imamo pravico vedeti, kako država porabi denar, ki jih ga prek davkov plačujemo. Pregledne javne finance in strog nadzor so zagotovilo za preudarno, učinkovito in pošteno upravljanje z javnimi financami.
Sedanje zakonodajno okolje ne uveljavlja in ne zagotavlja dovolj jasnega in obvladljivega upravljanja javnih financ. Takšen sistem omogoča in vzpodbuja negospodarno rabo javnih sredstev, saj hkrati onemogoča učinkovit pregon in kaznovanja takšnega ravnanja.
Določiti je treba transparentna pravila za nadzor državne in javne uprave, vključno s kadrovskimi odločitvami.
Preberi večUstavimo odtekanje denarja v davčne oaze
Slovenija je pri pogajanjih o davčenju digitalnih multinacionalk na evropskem nivoju leta 2019 glasovala proti ureditvi, ki bi podjetja, kot so Google, Facebook in Amazon, prisilila, da plačujejo davke glede na dobiček, ki ga ustvarijo v posamezni državi članici in ne le v državah z najnižjo davčno stopnjo.
Nujna bi bila davčna preglednost multinacionalk, posebno v luči visokih javnih dolgov, nakopanih med bančno in naknadno s kovidno krizo. Evropska komisija je že leta 2012 predlagala prvo ureditev, ki je k temu stremela.
Preberi večVzpostavili bomo strokovno in učinkovito državno upravo
Država je in mora biti servis državljanom. Da bi država lahko ta servis izvajala, potrebuje profesionalno državno in javno upravo, brez vmešavanja politike.
Trgovanje s položaji v državni upravi je postalo integralen del političnega sistema, politične stranke si s tem zagotovijo dolgoročno zvestobo ključnega kadra, ki ga sicer iz svojih proračunov ne bi mogle financirati.
To ustvarja dve težavi, prva in najbolj očitna je seveda padec učinkovitosti javnih sistemov, ki jih kadrovanje po strankarskih linijah prinaša, zamenjave političnih garnitur, ki so v demokraciji normala, hkrati onemogočajo vzpostavitev kontinuitete v državni upravi.
Preberi večZaščita žvižgačev
Žvižgači so pogumni posamezniki, ki se odločijo razkriti nepravilnosti pri delovanju javnih ali zasebnih združb. V obeh primerih razkritja žvižgačev služijo širšemu javnemu interesu, v imenu katerega ti pogosto tvegajo zelo veliko.
Pri nas žvižgači pogosto ostanejo brez zaposlitve, ali pa še leta trpijo povračilne ukrepe, medtem ko čakajo na odrešitev s strani mlinov pravosodja.
Izpostaviti se in posredovati informacije o okoriščanju z javnim denarjem je za mnoge posameznike še vedno pretvegana odločitev.
Preberi več