Depolitizacija policije kot orodje za ohranitev demokracije
Policija je postala orodje izvršne oblasti za izvajanje represije in uvajanje družbe nadzora.
Vlada si je s podreditvijo policije nakopičila toliko moči, da lahko posega v druge veje oblasti. Z nadzorom nad delom policije lahko vlada zavira delo pravosodja, ustrahuje politične nasprotnike, po svoje interpretira zakone ter se odreši kakršnekoli kazni za zlorabo oblasti.
Sistematična podreditev policije je porušila ustavno načelo delitve oblasti oz. element tega načela, sistem ravnovesij in zavor, ki zahteva državno ureditev, v kateri si ena veja oblasti ne more podrejati ostalih vej oblasti.
Preberi večKrepitev civilne družbe in ljudska demokracija
Izkušnja zadnjega desetletja kaže, da se je strankarska demokracija oddaljila od ljudstva in da vedno manj strank dela v interesu ljudstva oziroma v interesu davkoplačevalcev, ki to politiko financiramo.
Že mnogokrat videni vzorci se znova ponavljajo. Oblast ignorira mnenje državljanov in civilne družbe, ter na vse možne pritlehne načine omejuje neposredno izvrševanje ljudske oblasti.
Da bi to stanje presegli, je v prvi fazi potrebno vzpostaviti mehanizme nadzora oziroma okrepiti avtonomijo nadzornih institucij, katerih naloga je, da preprečujejo sporna in samovoljna ravnanja političnih akterjev.
Preberi večPravičen, zakonit in urejen odziv na migracije
Zavzemali se bomo za pravičen, zakonit in urejen odziv na migracije Neurejeni politiki migracij, ki ne koristi nikomur, razen političnim in gospodarskim interesom posameznikov, je treba narediti konec.
Politika upravljanja z migracijami v Evropi je že vrsto let v zelo slabem stanju. Na področju, kjer je nujen koordiniran odziv celotne regije, države delujejo vsaka po svoje, pri čemer s svojim ravnanjem pogosto kršijo pravice migrantov in svoje zaveze do mednarodnih dogovorov ter drugih držav.
Preberi večZaščita zasebnosti v dobi digitalizacije
Zasebnost je ključna za svobodno odločanje posameznika. Ob naraščujoči prisotnosti novih tehnologij v naših vsakdanjih življenjih se zasebnost pretvarja v dobrino z veliko kapitalsko in politično vrednostjo. Kljub dobri zakonodaji in temeljni človekovi pravici do zasebnosti, zagotovljeni z ustavo, so kršitve na tem področju pogoste.
Google spremlja, ocenjuje in določa hitrost tipkanja, postavljanje ločil, čakanje ali vzorce klikov uporabnikov interneta, pri čemer ustvarja niz podatkov o mislih, obotavljanju, občutkih in interesih uporabnikov.
Preberi večMočan boj proti korupciji
S koruptivnimi posli naj bi si ljudje na položajih moči nezakonito prisvojil tudi do 3,5 milijarde evrov letno, kar je skoraj desetina vsega, kar se v državi ustvari.
Korupcija je zažrta v jedro slovenske družbe, na kar nakazujejo vsakoletne ankete o zaznavnosti korupcije, ki nas redno uvrščajo v sam svetovni vrh.
Zdi se, kot da korupcijske afere, ki redno pretresajo slovenski politični prostor, na tej točki več nikomur ne pridejo do živega.
Preberi več