Proaktivna socialna država
Ideja proaktivne socialne države je v tem, da država nemudoma pristopi k aktivnemu reševanju poslabšane situacije prebivalcev.
Država to spremembo najprej zazna, nato reagira in ponudi uporabne rešitve. Proaktivnost države pomeni hitre in usklajene reakcije ter nudenje organizirane pomoči, tako javne kot zasebne, ki dejansko ustreza potrebam socialno ogrožene populacije. Pravica do osebnega dostojanstva, varnosti in družbeni vključenosti spada med temeljne pravice posameznika, ki so zapisane tudi v ustavi. Človek lahko živi dostojno življenje le, če lahko zadovolji vsaj svoje osnovne življenjske potrebe in se ne sooča z družbeno izključenostjo.
Preberi večRazvoj skupnostnega gospodarstva
Razvili bomo skupnostno gospodarstvo in okrepili vključevanje marginaliziranih skupin prebivalstva Skrb za blaginjo ni naloga posameznika, temveč skupnosti, v kateri bivamo.
Povezovanje potrošnikov in malih proizvajalcev v večje enote, zadruge, je odlično orodje za povečanje zaščite potrošnikov in vzpostavitev bolj odgovornega gospodarstva.
V Sloveniji so najbolj aktivne kmetijske in gozdarske zadruge, ki jim ministrstva posvečajo največ pozornosti in zagotavljajo največ vzpodbud za njihovo delovanje.
Neizkoriščen potencial zadružništva ostaja izjemno velik. Podnebne, stanovanjske in morebitne prihajajoče gospodarske krize lahko prebrodimo mnogo uspešneje z večjim povezovanjem in skupnim delovanjem manjših udeležencev na trgu.
Preberi večStanovanjska politika
Povečati moramo število letno zgrajenih stanovanjskih enot ter omogočiti nižje najemnine in nižje cene.
Nedostopnost stanovanj zaradi visokih cen v večjih urbanih središčih predstavlja pereč problem slovenske družbe. Vsak dan se v Ljubljano v službo pripelje 134.000 oseb, po številu dnevnih migracij ji sledijo Maribor, Celje, Kranj in Domžale, kar poleg velike izgube časa predstavlja tudi visoko obremenitev za okolje. Visoke najemnine predstavljajo težko finančno breme za mlade, ki se zaposlijo, se želijo osamosvojiti in si ustvariti družino.
Preberi večUgodne in učinkovite socialne storitve
Pomoč je smiselna le, če storitev do uporabnikov pride pravočasno. Poenostaviti moramo sistem socialnih storitev in oskrbe.
Storitve niso na voljo povsod, zaradi nestabilnega financiranja, ki pogosto ne temelji na realnih potrebah prebivalcev, je težko načrtovati nadaljnji razvoj. Spremembe institucionalne oskrbe so počasne. Sektor pestijo nizke plače in pomanjkanje usposobljenih delavcev. Socialne storitve se financirajo iz več virov, velik del denarja se steka k nam tudi iz projektov EU – posledica tega je različna razpoložljivost in kakovost storitev na različnih območjih.
Preberi več