Gozd je orodje v boju zoper podnebne spremembe
Gozd je lahko eno naših najmočnejših orodij v boju zoper podnebne spremembe Slovenski gozdovi so ogroženi. Njihovo gospodarsko izkoriščanje je potrebno omejiti in postopoma širiti gozdne rezervate.
Gozdni rezervati obsegajo le 0,8 % površine slovenskih gozdov, pred človeškimi posegi pa je povsem zaščitenih le 0,04 %. Pragozdovi so zadnji koščki še zares neokrnjene narave in so izjemno pomembni za opazovanje razvijanja ekosistemov ter prihodnje načrtovanje konzervacije in obnove gozdnih habitatov.
Preberi večTrajnostno gospodarjenje z gozdovi
Izgubljamo kvalitetne gozdove! Ustavimo njihovo propadanje, olajšajmo delo gozdarjem in okrepimo biotsko raznovrstnost pokrajine.
Slovenske gozdove ogrožajo naravne nesreče, bolezni in napadi lubadarja. Nepravilno pogozdovanje vpliva na večjo občutljivost dreves, pogostejše napade škodljivcev in večjo dovzetnost za bolezni. Negativni učinki podnebnih sprememb, vremenskih nihanj in kemičnega onesnaženja slabijo zdravje gozdov in zmanjšujejo njihovo reprodukcijsko sposobnost.
Slovenija sicer spada med najbolj gozdnate države v Evropi. 1.180.281 hektarjev gozdov pokriva več kot polovico površine države, ob tem pa imamo še 14.
Preberi več