Konec poceni gospodarstva
Če želimo svoje plače približati razvitim državam, moramo posodobiti lastno gospodarstvo. Povečajmo dodano vrednost z raziskavami, inovacijami in izdelavo končnih izdelkov.
Problem slovenskega gospodarstva ni nizka produktivnost na zaposlenega v smislu količine proizvedenih izdelkov, temveč v tem, da so slovenska podjetja pogosto samo dobavitelji tujim podjetjem in kot taka dosegajo mnogo nižjo maržo, kot podjetje, ki sestavi in proda končni izdelek. Namesto v podizvajalstvo se je bolj primerno osredotočiti na raziskave, sofisticirano proizvodnjo in stik s strankami.
Preberi večProsto delo - piratski model poenostavitve sistema dela
Sistem dela potrebuje temeljito reformo. Prekarne zaposlitve so v strmem porastu vse od pričetka finančne krize 2008. Izkoriščanje delavcev se je zaradi pomanjkljive zakonodaje in odsotnosti inšpekcijskih nadzorov močno razbohotilo.
Seveda moramo ločevati samostojne podjetnike, ki se prostovoljno odrečejo varnosti redne zaposlitve v zameno za večjo svobodo in dobro plačilo, od tistih, ki jih v odprtje s.p.-ja prisili dejanski delodajalec. V slednjem primeru status samostojnega podjetnika zaradi nižjih davkov poglavitno služi izkoriščanju cenejše delovne sile, ki se ji odrekajo najosnovnejše pravice.
Preberi večTrg dela po meri ljudi in trendov
Trg dela mora slediti družbenemu razvoju ter upoštevati nove trende na vseh področjih. Sedanja ureditev trga dela je zastarela in ovira prilagodljivo ustvarjanje delovnih mest, konkurenčnost, digitalizacijo, delo na daljavo, krajši delovni čas, dostop do trga dela in pravično plačilo.
Naši predlogi sprememb zakonov bodo upoštevali ravnovesje prožnosti in varnosti: delodajalcem bomo omogočili ustvarjanje novih delovnih mest in zaposlenim zagotovili višjo podporo v prvih mesecih brezposelnosti, prekvalifikacijo in strokovno svetovanje v okviru Zavoda Republike Slovenije za zaposlovanje.
Preberi več