Revščina starejših
Lotili se bomo revščine starejših Staranje prebivalstva je tudi v Sloveniji proces, ki se mu ni in ne bo mogoče izogniti.
Z upadanjem števila oz. s preskromnim številom rojstev, z daljšanjem življenjske dobe in z upočasnjevanjem umrljivosti se spreminja starostna sestava prebivalstva: zmanjšuje se delež otrok(0–14 let), povečujeta pa se delež delovno sposobnega prebivalstva (15–64 let) in delež starejših(tj. oseb, starih 65 let in več). V Sloveniji tristebrni pokojninski sistem pretežno sloni na prvem pokojninskem stebru, ki ga upravlja ZPIZ (Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje).
Preberi večStabilen sistem poštenih pokojnin
Pokojninski sistem v Sloveniji je, milo rečeno, slab. Je nerazumljiv za širšo javnost in dolgoročno finančno nevzdržen. Delovni upokojenci niso ustrezno nagrajeni. Bodoči upokojenci niso seznanjeni z višino njihove prihodnje pokojnine.
Sedanji pokojninski sistem je dolgoročno finančno nevzdržen. Glavni razlog je pričakovani demografski razvoj: število prejemnikov pokojnine se veča, medtem ko se število delavcev, ki prispevajo v sistem, manjša. Višina nekaterih starostnih pokojnin je pod pragom revščine. Tako obstajajo ljudje, ki so kljub temu da so vse življenje pravilno plačevali prispevke v pokojninski sistem, v nevarnosti dohodkovne revščine.
Preberi več